İkili Anlaşmalar

Fakültemizin kurumlararası ikili anlaşmalarının olduğu yurtdışında saygın birçok kuruluş vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:


1-) Ludwig Maximillians-Universität München – ALMANYA


Erich Frank Gesellschaft, 2. Dünya Savaşı döneminde Nazi Almanyası’ndan kaçıp ülkemize sığınmış ve ardından fakültemizde faaliyet göstermiş olan Ord. Prof. Dr. Erich Frank’ın Türkiye’ye gönül borcunu ödemek mahiyetinde kurduğu ve her sene yalnızca fakültemizden seçili 3 öğrenciye Almanya’nın en iyi 3. tıp fakültesi olan ve dünya sıralaması 32 olan Ludwig Maximillian Universität‘te belirlenen bir hibe ile yaz stajı imkanı sunan bir kuruluştur.


2-) Columbia University in the City of New York – ABD

 

Yepyeni bir disiplin olan “Narrative Medicine” New York Columbia Üniversitesi mezuniyet sonrası fellowship projesinin ilk etabı İÜ İstanbul Tıp Fakültesi’nde, 24 öğretim görevlisinin katılımı ile birlikte gerçekleştirildi.
“Narrative Medicine” sağlık alanında yepyeni bir disiplin olup, hastalık deneyimlerini anlatma, dinleme ve anlamakta yardımcı olarak, hasta-hekim iletişiminde yepyeni bir beceri kazandırmaktadır. Amaç, seanslar boyunca grup dinamiği içinde sanat eserleri ile çalışarak, gözlem yapabilme, ilişkisel dinamiğe odaklanma, duygusal dürüstlüğe sahip olma, birlikte düşünüp tartışma, yakın ve dikkatli okumayı öğrenme, insan etkileşimlerini derin düzeyde ve karmaşık şekilde tartışabilme becerilerini edinmektir. İstanbul Tıp Fakültesi’nde sürdürülmekte olan bu proje, proje sahibi Columbia Üniversitesi graduate fellow Dr. Figen BIYIK, MD MSc tarafından oluşturulmuştur ve uygulanmaktadır.


3-) MD Anderson Cancer Center University of Texas – ABD


İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi ve M. D. Anderson Cancer Çenter Texas Üniversitesi Arasında İşbirliği Anlaşması Yapılmıştır.