TURKMSIC

TURKMSIC (Turkish Medical Students’ International Committee)- Türk Tıp Öğrencileri Birliği

Türk Tıp Öğrencileri Birliği Türkiye’de ilk defa bizim okulumuz öğrencileri tarafından 1952 yılında kurulmuştur. Kurulduğu günden bu güne ”Bir Tıp Öğrencisinden Daha Fazlası” mottosuyla faaliyetlerine devam eden Birliğimiz, bugün ülkemizin dört bir yanındaki tıp fakültelerinde 71’in üzerinde temsiliyet sağlayarak faaliyetlerine devam etmektedir. Biz de bu büyük birliğin bir parçası olarak İstanbul Tıp Öğrencileri Birliği adı altında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türk Tıp Öğrencileri Birliği, tıp öğrencilerinin mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sunan projeler üreten, yurtdışı değişimleri ile farklı kültürleri tanıma imkanı sağlayan, Türkiye’deki tüm tıp öğrencilerini ulusal ve uluslararası alanda temsil eden, siyasi olmayan ve kar amacı gütmeyen tek sivil toplum kuruluşudur. Birliğimiz kurulduğu yıldan itibaren dünyadaki tıp fakültesi öğrencileri tarafından oluşturulmuş en büyük organizasyon olan ve Birleşmiş Milletler ile Dünya Sağlık Örgütü tarafından tanınan tek tıp öğrenci topluluğu IFMSA(International Federation of Medical Students’ Association)’in asil üyesidir. Türk Tıp Öğrencileri Birliği, dünya çapında IFMSA’e üye 122 ülke organizasyonu arasında Türkiye’deki tıp fakültesi öğrencilerini temsil eder. Birliğimizin uluslararası alanda kullandığı ad TURKMSIC(Turkish Medical Students’ International Committee)’tir.

Birliğimiz bünyesinde yedi çalışma kolu bulunmaktadır. Bunlar:

1-Tıp Eğitimi Çalışma Kolu

2-Araştırma Değişimi Çalışma Kolu

3-Staj Değişimi Çalışma Kolu

4-Halk Sağlığı Çalışma Kolu

5-İnsan Hakları ve Barış Çalışma Kolu

6-Üreme Sağlığı Çalışma Kolu

7-Proje ve Girişimler Direktörlüğü Çalışma Kolu

Çalışma kollarımız her birinin direktörlerinin belirlediği sayıda asistanlarıyla birer takım oluşturup yıl içerisinde çeşitli etkinlikler düzenleyerek faaliyet gösterir.

Ayrıca Birliğimiz her yıl tüm ulusal birliklerin katıldığı kurultay, genel kurul, yaz kampı, kış kampı ve bölge toplantıları ile sık sık bir araya gelerek hem ulusal anlamda bağını koparmayıp birlik içinde faaliyet gösterirken hem de daha çok tıp fakültesi öğrencisiyle iletişime geçip arkadaşlıklar kurarak eğlenceli vakit geçirme imkanı sunar.