Yurtdışı Ayrıcalıkları

1-) İstanbul Tıp Fakültesi’nin Çok Sayıda Yurtdışı Bağlantısının Bulunması

İstanbul Tıp Fakültesi, sahip olduğu yurt dışı bağlantılarıyla öğrencilerine seçkin imkanlar sunmaktadır. Dünyanın seçkin üniversitelerinde staj yapma ve öğrenim görme fırsatı bulan öğrencilerimiz, dünya doktorları olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Niçin yurt dışı olanakları üniversite tercihinde önemlidir?
Bir fakültenin yurt dışında hangi fakültelerle ikili anlaşma kurduğu fakültenin yurt dışı tanınırlığı ile doğrudan ilişkilidir. Dünyanın seçkin üniversiteleriyle ikili anlaşması bulunan İstanbul Tıp Fakültesi, öğrencilerine bu kurumlarda staj yapma imkanı sunarak, öğrencilerin kariyer planlamalarına ışık tutar.

İstanbul Tıp Fakültesi size bu konuda hangi imkanları sunar?
İstanbul Üniversitesi bünyesinde;
• ERASMUS+
• FARABİ
• MEVLANA
• Erich Frank Gesellschaft
Değişim programları bulunmaktadır.

Erasmus programı dahilinde Avrupa’nın seçkin üniversitelerine gitme fırsatı bulan öğrencilerimiz, hem yabancı dillerini geliştirme imkanı bulurken bunun yanı sıra yeni eğitim metodları ve farklı kültürleri tanıma fırsatı elde ederler.

Erich Frank Gesellschaft, 2. Dünya Savaşı döneminde Nazi Almanyası’ndan kaçıp ülkemize sığınmış ve ardından fakültemizde faaliyet göstermiş olan Ord. Prof. Dr. Erich Frank’ın Türkiye’ye gönül borcunu ödemek mahiyetinde kurduğu ve her sene yalnızca fakültemizden seçili 3 öğrenciye Almanya’nın en iyi 3. tıp fakültesi olan ve dünya sıralaması 32 olan Ludwig Maximillian Universität‘te belirlenen bir hibe ile yaz stajı imkanı sunan bir kuruluştur.

Bunun haricinde öğrencilerimizin seçkin öğretim kadromuzun uluslararası bağlantılarından faydalanarak çeşitli kurum ve kuruluşlarda staj yapma imkanı bulmaları mümkündür.


2-) Yeni Bir Yabancı Dil Öğrenebilme İmkanı

İstanbul Üniversitesi’ne bağlı bulunan fakültemizin öğrencileri, İstanbul Üniversitesi’nin Yabancı Diller Yüksekokulu’nda yıl içerisinde hem yaz hem kış dönemi olmak üzere başvuru alan kurslarına çok uygun fiyatlarla kaydolarak Almanca, İngilizce, Rusça, Korece, Arapça gibi dilleri öğrenme ve geliştirme fırsatı bulurlar. Böylelikle programa katılma kolaylığı elde ederken bunun yanı sıra kişisel gelişimlerine de fırsat bulmuş olurlar.

Unutulmamalıdır ki, hekimlik; salt bir meslekten fazlasıdır. Hekimlik bir kültür, deneyim, birikim gerektiren bir meslektir. Fakültemiz de öğrencilerini sosyal ve kültürel anlamda daima desteklemektedir.


3-) M8 Alliance Üyeliği

Fakültemiz belki de Dünya’nın en büyük çaplı ve saygın akademik sağlık kuruluşu olan M8 Alliance‘ın dünyadaki 25 daimi üyesinden birisidir ve bu özelliğiyle ülkemizde tektir. Bu ayrıcalıkla fakültemiz öğrenci, mezun, asistan, öğretim üyeleri ve mensupları partnerlerle yapılan ortak çalışmalar kapsamında yurtdışında yapılan eğitim, staj, kongre, değişim vb. programlara katılabilmektedir. M8 Alliance hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen TIKLAYINIZ.


4-) Akreditasyon Belgesi

Akreditasyon Belgesi uluslararası kuruluşlarca onaylı ulusal bağımsız kuruluşlar tarafından verilen uluslararası geçerliliği bulunan, verildiği kurumca tıp eğitiminin uluslararası standartlara uygun icra edildiğinin tescil edildiği bir sertifika niteliğindedir. Günümüzde artık birçok gelişmiş ülkede uzmanlık eğitimi veya diploma denkliği alabilmek için akredite bir kurumdan mezun olmak bir ön koşuldur. Fakültemizin Türkçe Tıp Programı 2025 yılına kadar re-akredite edilmiştir. İngilizce Tıp Programımız ise 2024 yılında akredite edilecektir. Bununla beraber okulumuz mezunlarının diplomaları henüz akreditasyon sisteminin olmadığı dönemlerde ve günümüzde dahi fakültemizin yüzyılları aşkın birikimi ve bilinirliği sonucu olarak Avrupa’da zaten geçerli kabul edilmektedir.