İstanbul Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Bölümü

Türkiye’nin ilk tıp fakültesi olan ve köklü tarihinde birçok ilkler taşıyan kurumumuz yılların verdiği tecrübe ve bilgi birikimiyle 2017-18 eğitim yılında İngilizce Tıp Bölümü öğrencilerine eğitim vermeye başlayarak kendisine yepyeni bir yol daha açmış bulunmaktadır.

İngilizce Tıp Programı’nın müfredatı, fakültemizin Türkçe Tıp Bölümü müfredatıyla paralel olarak yaklaşık iki yüzyıllık bir bilinç ışığıyla Türkiye’nin kendi alanlarında en iyi öğretim üyeleri tarafından hazırlanmıştır.

Bu eğitim programı %100 İngilizce eğitim diliyle yürütüldüğünden fakültemiz programına kaydolan öğrencilerimize B2 düzeyinde bir dil sınavı düzenlenmektedir. Bu sınavın ardından sınavı atlamaya hak kazanan öğrencilerimizin Dönem 1’e kayıtları yapılırken diğer öğrencilerimiz ise 1 yıl İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda İngilizce hazırlık dersleri almaktadır.

Türkçe Tıp Programından eğitim dili ve 60 kişi olarak belirlenmiş kontenjanıyla ayrılan İngilizce Tıp Programı, yabancı öğrencilerin de tercihlerinde üst sıralarda yerini oluşturmaktadır.

  1. yüzyılın dünyasında bilim dili olarak kabul gören İngilizce ile eğitimlerini tamamlayan öğrencilerimizin bu dile daha büyük bir yetkinliğe sahip olarak mezun olmaları hedeflenmektedir.

Literatürden daha iyi bir şekilde faydalanmanın vazgeçilmezi olan İngilizceyi eğitim dili olarak almak isteyen öğrencileri İngilizce Tıp Programımıza bekliyoruz.


İNGİLİZCE TIP EĞİTİMİ

Hepimiz biliyoruz ki tıp sürekli gelişmekte olan, yeniliklere ve güncellemelere çok açık bir bilim dalı. Bu yenilikler de araştırmalar ve sonucunda yayınlanan makaleler aracılığıyla bilim dünyasına sunulmakta. Bu makalelerde kullanılan ortak dil İngilizce olduğundan İngilizce tıp eğitimi almış doktorların bilimsel araştırma ve makalelerin okunması ve bizzat yazılması konularında dil yeterliliğine sahip olduğunu görebiliyoruz. Ayrıca yurt dışında kongrelere katılmak isteyen, diğer ülkelerden meslektaşları ile iletişim halinde olup “evrensel” bir doktor olmayı hedefleyen öğrenciler için kolaylık sağladığı söylenebilir. Bunun yanında unutulmamalıdır ki ana dilde eğitim görmemek özellikle birinci sınıfta öğrencileri zorlayabilmekte. Ama tıp eğitiminin latince ağırlıklı olması ve belirli bir kelime havuzuna sahip olması sebebiyle belli bir alışma süreci sonrasında problem görülmemekte. Ancak İngilizce kullanımı tıbbın ayrılmaz bir parçası Türkçe tıp bölümünde eğitim alan tıp öğrencilerine de tavsiyemiz her zaman İngilizce yetkinliklerini geliştirmeleri yönünde. Bu doğrultuda İngilizce tıp eğitiminin amacı öğrencilerine İngilizce öğretmek kesinlikle olmadığı gibi İngilizce tıp bölümü okumak da İngilizce öğrenebilmek için kolay bir yol değildir.


ÇAPADA İNGİLİZCE TIP EĞİTİMİ

İstanbul Tıp Fakültesi’nde İngilizce Tıp Bölümünde okumanın yabancı dilde tıp eğitimi haricinde sağladığı birkaç ayrıcalık daha var. Öncelikle sınıf kontenjanı yaklaşık 60 kişi. Sınıfta öğrenci sayısının az olması derslerin daha interaktif işlenmesini ve sınıf içi hocalarla/sınıf arkadaşlarıyla daha kolay iletişime geçilmesini sağlıyor. Sınıfta derslerin tamamına yakını (hasta iletişimi dersleri hariç) İngilizce  işleniyor, yani bölüm misyonundan ödün vermiyor. Bölümde araştırmalara yönelik ek uygulamalar mevcut. Bu şekilde İstanbul Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Bölümü her türlü hasta ve hastalığı barındıran, müthiş bir tıp tarihine sahip Çapa kampüsünün içinde; özel, ayrıcalıklı bir eğitim görme fırsatını siz değerli öğrencilere sunuyor.